Тема: Уявлення про службові слова та їх роль у реченні.
Читання діалогу в особах.
Мета: Дати учням уявлення про службові слова та їх роль у реченнях,
вчити дітей розрізняти службові слова та писати їх окремо від
інших слів.
Продовжити розвивати діалогічне мовлення учнів.
Виховувати обережність в дотриманні правил дорожнього руху,
уміння спілкуватись один з одним, виховувати бажання вивчати рідну мову.
Обладнання: таблиця-малюнок, інформаційні лінійки, мовне лото, написи частин мови.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
- Доброго ранку діти. Сьогодні в нас незвичайний урок, ми з вами познайомимося з дуже цікавими словами. Щоб наш урок пройшов не марно, в усіх нас настрій повинен бути гарним. Тому часу не гаймо, працювати починаймо. А урок наш розпочнемо з такого вірша :
Щоб помилки хитрі й спритні
не ховались у рядках,
щоб всі букви в кожнім слові
опинились на місцях,
будем гарно працювати,
свою пильність розвивати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування.
- З чого складається наше мовлення? (З речення.)
- Що виражає речення?
- З чого складається речення?
- Назвіть ″кругле слово″. (М’яч, обруч, сонечко.)
- Назвіть ″рухливе слово″ (Стрибати, бігати.)
2. Тестова перевірка.
- Слова назви предметів відповідають:
а) який? яка? яке?
б) хто? що?
в) що робить? що буде робити?
- Дієслова відповідають на запитання:
а) хто? що?
б) що робить? що зробив?
в) який? які? яка?
- Знайди іменник, який відповідає на питання що?
а) космонавт
б) тракторист
в) машина
- Слова: веселий, радісний є:
а) назва предмета
б) назва ознаки
в) назва дії
- Доповни прислів’я: Умій сказати, умій і …
а) марнує
б) змовчати
в) будує
3. Робота з інформаційними лінійками. (Працюють решта учнів).
Гра ″Розпізнай слово″
- Вчитель читає слова, учні визначають і показують на лінійці до якої частини мови належить слово:
зима, сніг, зимовий, птахи, зимують, сніговик, падають, виблискує, іскриться, сніжинки.
4. Робота в парах..
- Кожній групі роздаються картки з назвою частини мови.
Завдання: дібрати відповідні слова на задану букву.
і – іскра п – правдивий д – думає
м - р - і –
е - и - є –
н - к - с –
н - м - л –
и - е - о –
к - т - в –
н - о –
и –
к –
5. Інтерактивна технологія «Асоціативний кущ».
В центрі кола ми бачимо словосполучення «Частини мови», давайте спробуємо дібрати слова, які перші спадають вам на думку,коли ви читаєте це словосполучення!
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку
1. Підготовча робота
- Прочитайте речення, записане на дошці.
У лісі стояла тиша. Над лісом нависла важка хмара.
- Скільки речень ви прочитали?
- З чого складається речення? (Зі слів.)
- Скільки слів у першому реченні? (Чотири.)
- Назвіть усі слова по порядку. Яке з цих слів найкоротше? (Слово у.)
Так, у – це окреме (хоч і маленьке) слово.
- Назвіть ″маленьке″ слово у другому реченні. (Над.)
- На цьому уроці ми вивчатимемо ″маленькі″ слова. Ви дізнаєтесь, як вони називаються, для чого потрібні, як пишуться з іншими словами.
V. Робота над темою уроку.
2.Розповідь вчителя
« Слова – ліліпути і слова – гуллівери».
Бувають великі і малі дерева, великі і малі будинки. Та й інші предмети можна порівняти за величиною, довжиною, шириною і висотою. Як і слова. Не всі слова однакового «зросту».
Те, що деякі слова малі, ще не означає, що вони якісь нікчеми. Зовсім ні. Вони використовуються для поєднання великих слів (слів – гулліверів). Називають ці маленькі слова службовими. Без службових слів аж ніяк не обійтись. Ці слова – ліліпути можуть складатися з одного звуку (у, в, з, й, і, а, ж), двох (на, до, по, об), а то й трохи більше (під, через, над).
2. Каліграфічна хвилинка.
- Записати каліграфічно слова: Уу їн ра Ук на
Україна
3. Гра ″Мовне лото″.
- А зараз пограємо цікаву гру ″Мовне лото″.
Роздаю дітям картки. Першу картку прикріплюю до магнітної дошки я сама, а далі в гру вступають діти.
Прийшла чарівна зима.
На деревах виблискує іній.
Ялинки стоять у біленьких шубках.
- Прочитайте текст, складений із карток ″Мовного лото″. Назвіть слова-гулівери, поставте до них запитання. Впізнайте слова-ліліпути (службові слова) і теж поставте до них запитання.
Висновок . До службових слів не можна поставити запитання, але без них не можна обійтись ні в усному, ні в писемному мовленні.
4. Колективне опрацювання вправи з висновками про роль службових слів у реченнях.
- Прочитайте. У кожному реченні назвіть найкоротші слова, до яких не можна поставити питання.
- Отже, ці слова називаються службовими. Подумайте чому.
- Спишіть перше речення. Підкреслітьу ньому службове слово.
- Зробіть висновок: які слова називаються службовими? (Слова, до яких не можна поставити питання, називаються службовими.)
V. Фізхвилинка.
Щось не хочеться сидіти
Треба трохи відпочити.
Руки вгору! Погойдали –
Це дерева в лісі.
Опустили і стріпнули –
Збив сніжинку вітер.
Руки в сторони, змахнули –
Летимо, мов птахи.
Приземлились, відпочили –
Руки-крила склали.
VІ. Формування вмінь і навичок.
1. Робота з деформованим текстом в парах.
Діти пішли … ліс. Вони побачили … дереві білочку. … повітрі кружляли сніжинки. … деревом було видно сліди зайчика.
- Послухайте уважно речення і знайдіть помилку.
- Як називаються ці слова, які розгубилися у тексті?
- Чи потрібні нам службові слова?
2. Вибірковий диктант.
- Виписати службові слова.
Діти пішли до лісу. Вони зупинилися біля сосни. На сосні сиділа білка. Вона швидко заховалася за стовбур.
3. Самостійна робота. Робота в парах.
- Робота над діалогом. Читання дітьми діалогу.
- Повторення правил поведінки на вулиці.
4. Творча робота. На дошці малюнок.
- Розгляньте малюнок. Складіть речення, використовуючи дані службові слова.
- Записати одне речення за вибором.
VІІ. Підсумок уроку.
- З якими новими словами ви ознайомились на уроці?
- Які службові слова ви запам’ятали?
- Як пишуться службові слова з наступним словом?
- Чи потрібні нам службові слова?
Гра ″Хто швидше″.
- Дошку ділимо на 2 частини.
Хто більше напише слів-ліліпутів за певний час (1 хв.)
VІІІ. Домашнє завдання. |